погода надвірна

Погода у Надвірній: прогноз, клімат і коли краще їхати

погода надвірна

Погода у Надвірній сьогодні, завтра та на тиждень

Погода у Надвірній — це прогноз для міста, яке лежить у передгір’ї Українських Карпат, на правому березі Бистриці Надвірнянської. Місцевий клімат формується горами, річкою та західним переносом повітря з боку Європи, тому в Надвірній частіше, ніж на рівнині, змінюється хмарність, випадають короткі дощі та тримається туман у низинах. Жителі району звикли до того, що ранок і вечір у одному й тому самому місті можуть відрізнятися на 6–8 градусів, а туман у долині Бистриці іноді тримається до обіду, коли на горі Городище вже сонячно. Саме тому, плануючи поїздку чи навіть вихід у справах, варто дивитися не лише на цифру температури, а й на висоту хмар, напрямок вітру та вологість.

У цій статті — як читати прогноз саме для Надвірної, чому гідрометцентр і приватні сервіси часто показують різні цифри, коли в місті найтепліше й найхолодніше, скільки опадів випадає за рік і в який сезон найбільше ризиків для водіїв, туристів та сільгоспвиробників. За основу взято кліматичні норми, доступні в архівах Українського гідрометцентру та спостережень на найближчих метеостанціях Івано-Франківської області, а також довідкові матеріали про географічне розташування міста в Карпатах.

Надвірна — невелике місто, але саме його положення на стику рівнини та гір робить місцеву погоду вартою окремого розбору. Нижче — базові відомості, які знадобляться і жителям, і тим, хто планує приїхати в район вперше.

Клімат Надвірної: що впливає на температуру й опади

Місто Надвірна лежить у передгір’ї Карпат, тому клімат тут — помірно континентальний, із чітко вираженими сезонами та значним впливом гірської системи. Зима зазвичай м’яка, з частими відлигами, літо — помірно тепле, з грозовими дощами в другій половині дня. Середня річна температура повітря в районі Надвірної тримається в межах +7…+8 °C, що типово для передгірних населених пунктів Івано-Франківщини.

Гірський хребет працює як природний бар’єр. Коли з заходу суне волога повітряна маса, вона піднімається по схилах, охолоджується і віддає вологу у вигляді дощу або снігу. Через це в Надвірній випадає більше опадів, ніж у Коломиї чи Івано-Франківську, які розташовані нижче в долині. Річна сума опадів у районі міста коливається в межах 800–950 мм, із максимумом у червні–липні та вторинним піком у листопаді–грудні. Мінімум припадає на лютий–березень, коли панує сухе континентальне повітря.

Місцевий мікроклімат доповнює річка Бистриця Надвірнянська та її притока Стримба. Водойми створюють підвищену вологість у ранкові години, тому тумани тут — не виняток, а буденність. Восени температура біля річки може бути на 2–3 градуси нижчою, ніж на пагорбах, через застій холодного повітря. Це важливо враховувати тим, хто знімає житло ближче до річки, адже вологість у таких квартирах вища, а сирість тримається довше.

Параметр Надвірна (передгір’я) Івано-Франківськ (низина) Яремче (високогір’я)
Середня річна температура +7…+8 °C +8…+9 °C +5…+6 °C
Річна сума опадів 800–950 мм 650–750 мм 1100–1300 мм
Тривалість снігового покриву 70–90 днів 50–70 днів 110–140 днів
Середня швидкість вітру 2–4 м/с 3–5 м/с 3–6 м/с
Туманні дні на рік 60–80 40–55 100–130

Для розуміння прогнозу корисно знати ще дві речі. По-перше, у Надвірній виражений гірсько-долинний вітер: вдень повітря піднімається по схилах угору (фен чи його аналог), а вночі стікає вниз по долині Бистриці. По-друге, Карпати затримують хмарність, тому в місті частіше, ніж у рівнинних районах, буває «замкнена» хмарність без опадів — небо сіре, але сухе. У таких випадках прогноз «без опадів» у додатку не означає сонячної погоди.

Сезони в Надвірній: температура, опади, ризики

Кожен сезон у Надвірній має свої кліматичні особливості, які варто враховувати при плануванні поїздки, сільськогосподарських робіт чи туристичних вилазок у гори.

Зима (грудень–лютий)

Середня температура грудня близько -2…-4 °C, січня — -3…-5 °C, лютого — -2…-3 °C. Сніговий покрив нестійкий: на рівні міста він лежить 2–3 тижні поспіль, потім тане, потім знову випадає. Морози нижче -15 °C трапляються, але рідко, зазвичай 2–4 рази за сезон. Для водіїв це означає постійну зміну стану доріг: уранці ожеледиця, вдень мокрий сніг, ввечері каша. Високогірні перевали в районі Яремче часто закривають для вантажівок саме через налипання мокрого снігу та ожеледицю, тому на дорогах у бік Буковелі та Ворохти варто закладати запас часу.

Весна (березень–травень)

Березень холодний, із нічними заморозками до -5 °C і частими туманами. Квітень — найсухіший місяць року: опадів мало, температура вдень тримається +12…+15 °C, повітря прозоре. Травень — початок грозового сезону, температура +18…+22 °C. Грози травня часто короткі, але з градом у передгір’ї. Для дачників і садівників це час ризику: цвітіння плодових у Надвірній припадає на кінець квітня — початок травня, і пізні заморозки можуть пошкодити врожай. Середня дата останнього весняного заморозку в районі — 5–10 травня, але бували випадки, коли мороз повертався 20–25 травня.

Літо (червень–серпень)

Найтепліший місяць — липень, середня температура +18…+19 °C вдень та +11…+12 °C вночі. Спека вище +30 °C трапляється 5–8 разів за сезон і зазвичай тримається 2–4 дні, поки не зміниться грозовим фронтом. Літні опади — зливового характеру: за годину може випасти 20–30 мм, після чого сонце з’являється за 20–30 хвилин. Рівень вологості у липні–серпні високий, 70–80%, тому спека переноситься важче, ніж у сухих степових районах. Для туристів це означає одне: не забувати дощовик навіть у найясніший ранок.

Осінь (вересень–листопад)

Вересень — один із найкомфортніших місяців: температура +15…+18 °C, опади помірні, туман рідкий. Жовтня приносить перші серйозні дощі та зниження температури до +8…+12 °C. Листопад — найбільш «нудний» місяць: похмуро, волого, температура +3…+6 °C, часті тумани. У горах вище 700 м у листопаді вже може лежати сніг, а в місті — лише мокра траса. Це час, коли місцеві водії вже переходять на зимову гуму, бо різниця між ранковою та вечірньою температурою сягає 8–10 градусів.

Сезон Середня t, °C Опади, мм/міс Характерна погода Головний ризик
Зима -2…-5 40–60 Сніг, відлига, ожеледиця Ожеледиця вранці
Весна +5…+15 50–80 Туман, грози, заморозки Пізні заморозки
Літо +17…+19 90–130 Зливи, грози, спека Зливи та град
Осінь +5…+15 60–90 Туман, дощі, похмурі дні Ожеледиця у листопаді

Як читати прогноз погоди для Надвірної

Коли в додатку написано «Надвірна, +18 °C, невеликий дощ», це цифра для умовного центра міста на висоті близько 420 м над рівнем моря. Реальна температура у вашому конкретному місці може відрізнятися на 2–4 градуси залежно від того, чи ви ближче до річки, чи на пагорбі, чи на околиці біля гори Городище. Тому простий прогноз — це лише відправна точка, а не інструкція до дії.

На що дивитися, щоб прогноз був корисним саме для Надвірної:

  • Висота хмар і нижня межа. Якщо в прогнозі «хмарно з проясненнями» і висота хмар 500–700 м, то над містом вони фактично лежать на рівні дахів — чекайте мряки.
  • Напрямок вітру. Західний і південно-західний вітер у Надвірній — це завжди волога з боку Карпат, висока ймовірність дощу. Східний і північно-східний — сухе повітря, прояснення.
  • Точка роси. Якщо точка роси вище 14–15 °C у теплий сезон, відчуватиметься задуха, навіть якщо температура «лише» +22 °C.
  • Кількість опадів у мм/год. Менше 2 мм/год — невеликий дощ, можна обійтися парасолькою. 5–10 мм/год — серйозна злива, плани на вулицю краще перенести.

Прогноз від Українського гідрометцентру оновлюється кожні 6 годин і для Надвірної зазвичай точніший у зимовий період, коли погода стабільніша. Приватні сервіси типу Weather.com, AccuWeather, Windy краще показують радарні зрізи опадів у теплий сезон. Для гірських маршрутів вище Надвірної варто додатково дивитися прогноз для найближчої високогірної метеостанції — Пожижевська чи Сніголавина, бо погода на висоті 1000+ м відрізняється кардинально.

Де дивитись погоду в Надвірній онлайн

Офіційне джерело — Український гідрометцентр. На сайті УкрГМЦ є прогноз по областях і окремих містах, з оновленням кожні 6 годин. Для Надвірної, як і для решти Івано-Франківської області, прогноз дається на найближчу добу, на 3–5 діб і на 10 діб орієнтовно. Точність першої доби — 90–95%, на 3–5 діб — 80–85%, на 10 діб — 70%, і це нормальний світовий рівень для гірського передгір’я.

Друга група джерел — це приватні метеосервіси з радаром і супутниковими знімками:

  • Windy.com — інтерактивна карта з радаром опадів, вітром, температурою, висотою хмар. Для Надвірної найкорисніший шар — «Опади, радар» у режимі реального часу.
  • Ventusky — чеський сервіс, добре показує напрямок вітру та вологість, є шар температури на висоті 850 гПа, що допомагає зрозуміти, чи прийде тепло чи холод.
  • Yr.no — норвезький сайт із консорціуму MET Norway, прогноз на 10 діб, дуже зручний для гірських районів, бо враховує висоту і рельєф.
  • Meteopost.com.ua — український агрегатор, зводить дані з кількох моделей і дає середньозважений прогноз.

Для жителів і гостей міста також працюють метеостанції мережі Weather Underground: точковий прогноз саме для Надвірної дають домашні метеостанції, встановлені ентузіастами. Ці дані — приблизні, але показують мікроклімат конкретного району: Індія, Торговиця, Підзамче, район Доку. Якщо у вас є особиста станція, її дані разом із фото умовно можна додати на спільну карту.

Ці цифри — орієнтовні, бо для уточнення варто звертатися до багаторічних кліматичних довідників Українського гідрометцентру та архівів Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології. Саме місто Надвірна як населений пункт згадується в історичних джерелах із 1589 року, і його географічне розташування у передгір’ї Українських Карпат визначає весь сучасний кліматичний режим.

Туристам, які планують похід у гори, додатково варто перевіряти прогноз лавинної небезпеки на сайті Українського гідрометцентру в розділі «Сніголавинна ситуація в Карпатах». У зимовий сезон у високогір’ї вище 1000 м лавинна небезпека змінюється щодня, і це стосується маршрутів у бік Пожижевської, Говерли, Піп Івана — усі вони починаються саме з передгір’я, до якого належить Надвірна.

Точність прогнозу: чому прогноз іноді «помиляється»

Якщо прогноз обіцяв сонце, а в Надвірній зранку туман і мряка — це не помилка синоптика, а особливість передгірного клімату. Прогностичні моделі розраховують температуру і опади для умовної точки з кроком сітки 2–9 км, і для маленького міста в гірській долині цього кроку часто замало. Локальні ефекти — туман, застій холоду в долині, нагрів схилів — модель просто не «бачить».

Окрім того, на точність впливає рельєф. У гірських районах прогноз для точки A може відрізнятися від точки B всього за 2 км у бік Карпат. Це нормально: чим складніший рельєф, тим менша точність чисельного прогнозу. Саме тому місцеві синоптики УкрГМЦ коригують автоматичний прогноз вручну, додаючи поправки на туман, росу та нічне вихолоджування. Ця корекція зазвичай видно в офіційному прогнозі по Івано-Франківській області, але не в автоматичних додатках.

Користувачеві варто пам’ятати простий принцип: чим довший горизонт прогнозу, тим більше він усереднений. Прогноз на завтрашній ранок — це орієнтовно 90% точності, прогноз на 3 дні — 80%, на 7 днів — 70%, на 10 днів — 60–65%. Для Надвірної в зимовий період точність вища, у літній — нижча через високу мінливість грозових процесів. Тому планувати похід у гори лише за прогнозом на 10 днів — ризиковано, краще дочекатися прогнозу на 2–3 дні.

Погода і безпека: коли варто бути обережним

Клімат Надвірної не є екстремальним, але є кілька типових сценаріїв, за яких погода стає реальним фактором ризику. Розглянемо кожен детальніше.

Сильна злива та підйом води в Бистриці

У літні грози рівень Бистриці Надвірнянської може піднятися на 0,5–1 м за 2–3 години. Це не повінь, але небезпека для тих, хто паркує авто в низині біля річки. Місцева практика — уникати паркування на низьких берегах у період тривалих дощів і стежити за рівнем води за даними поста ДСНС у Чернієві, що вище по течії. Якщо вода заливає пішохідний міст у Підзамчому — рівень уже вищий за норму, варто утриматися від переправи.

Ожеледиця на дорогах

Найнебезпечніший період — кінець листопада — початок грудня, коли температура коливається від -2 °C вночі до +3 °C вдень. У такі дні в місті масово трапляються ДТП на спусках до річки та на вулиці Грушевського. Місцеві комунальники зазвичай посипають дороги вночі, але приватні двори та тротуари лишаються слизькими до обіду. Безпечна швидкість у такі дні — 30–40 км/год навіть на прямих ділянках.

Туман на трасі Н-09

Траса Мукачево — Львів проходить через Надвірну, і в ранкові години восени та взимку тут буває щільний туман з видимістю 50–100 м. Ділянка в районі Делятина та самого міста — одна з найбільш туманних на трасі. Водіям варто вмикати протитуманні фари, тримати дистанцію подвійну і не намагатися обганяти. Зупинку на узбіччі під час такого туману краще не робити — краще доїхати до першої АЗС.

Спека та якість повітря

У липні–серпні в долині Бистриці може накопичуватися озон і вихлопні гази через слабкий вітер. У такі дні літня температура +28 °C відчувається як +33 °C, а вразливим групам — літнім людям, дітям, людям із серцево-судинними захворюваннями — варто уникати тривалого перебування на сонці з 12:00 до 16:00. Альтернатива — прогулянки в лісі на горі Городище або на околицях Биткова, де температура зазвичай на 2–3 градуси нижча.

Погода в Надвірній і туризм: коли краще приїхати

Найвдаліший час для знайомства з містом і коротких радіальних вилазок у гори — кінець травня, червень та вересень. У ці місяці температура комфортна (+16…+22 °C), опади помірні, а туманів мало. Найменш комфортно — у листопаді та лютому, коли похмуро, волого і темніє рано. У січні — переважно сніг і мороз, але є ризик раптової відлиги, що перетворює вулиці на кашу.

Для лижного відпочинку в горах сезон стартує в Надвірній умовно в грудні, коли в місті ще мокро, а вже на висоті 800+ м лежить сніг. Справжній сезон у Буковелі та Драгобраті — з кінця грудня до кінця березня. Повертаючись у місто ввечері, варто враховувати, що температура внизу може бути на 5–7 градусів вищою, ніж на вершині, тому одяг краще мати шарами.

Для рибалок та любителів річки Бистриця — оптимальний час рано вранці влітку (до 9:00), поки сонце не нагріло воду і не починається вечірня злива. Для фото і відео — золота година у Надвірній триває орієнтовно з 5:30 до 6:30 ранку влітку, коли туман ще лежить у долині, а сонце вже піднімається з-за гори Городище.

Кліматична довідка: цифри, на які можна посилатися

За даними багаторічних спостережень метеостанцій Івано-Франківської області, для Надвірної характерні такі кліматичні показники (середні багаторічні значення):

  • Середня річна температура повітря: +7,4 °C.
  • Середня температура найтеплішого місяця (липень): +18,6 °C.
  • Середня температура найхолоднішого місяця (січень): -3,8 °C.
  • Абсолютний максимум температури: +36 °C (липень).
  • Абсолютний мінімум температури: -32 °C (лютий, спостерігався в окремі роки).
  • Річна сума опадів: 850–900 мм.
  • Кількість днів з опадами: 170–185 на рік.
  • Висота снігового покриву в середньому: 10–20 см у передгір’ї, до 50–80 см у горах.
  • Переважаючі вітри: західний та південно-західний у теплий сезон, східний — у холодний.

Мікроклімат околиць Надвірної

Околиці міста мають свій мікроклімат, який відрізняється від центральної частини. Це важливо знати тим, хто знімає житло або планує переїзд.

Район Індії

Найбільш забудована житлова частина міста, щільна забудова, менше зелені, більше асфальту. У спеку тут на 2–3 градуси тепліше, ніж у приватному секторі на пагорбах, а взимку менше снігу через прибирання доріг.

Район гори Городище

Підвищена частина міста з висотою близько 500 м. Тут частіше дме вітер, прохолодніше влітку, більше туману восени. Зимою на вершині снігу більше, ніж унизу. Для здоров’я такий мікроклімат кращий, але варто утеплювати будинок і перевіряти покрівлю на вітровий навантаження.

Район Підзамче та Пнів

Низинна частина, ближче до річки. Тут сирість, повільне висихання після дощу, більше комарів улітку. Взимку — застій холодного повітря, температура на 2–3 градуси нижча, ніж у центрі. У туман тут взагалі важко дихати, краще мати зволожувач або осушувач повітря в будинку.

Передмістя Битків та Молодків

Сільська околиця, відкритий рельєф, менше забудови. Тут сильніші вітри, влітку прохолодніше, взимку — більше снігу, який здуває з полів. Для городництва — непогано, бо менше приморозків через циркуляцію повітря, але вищий ризик пізніх весняних заморозків у низинах.

FAQ: Часті запитання (FAQ)

Яка зараз погода в Надвірній?

Точну поточну температуру, вологість і напрямок вітру в Надвірній покажуть радар Windy.com, ventusky.com і сайт УкрГМЦ. Дані оновлюються кожні 10–30 хвилин, але для передгір’я похибка може становити 2–3 градуси.

Скільки градусів у Надвірній взимку?

Середня денна температура в січні–лютому — -2…-3 °C, нічна — -5…-7 °C. Морози нижче -15 °C трапляються 2–4 рази за сезон і зазвичай тримаються не більше тижня.

Який найтепліший місяць у Надвірній?

Липень — середня температура +18…+19 °C, удень буває до +25…+28 °C, у спеку — до +32…+34 °C. Спека тримається 2–4 дні і змінюється грозою.

Чи багато снігу в Надвірній?

У самому місті сніговий покрив тримається 70–90 днів на рік, але нестабільно: тане і знову випадає. У горах, вище 700 м, — стабільні 110–140 днів, шар сягає 50–80 см і більше.

Коли в Надвірній найбільше дощів?

Максимум опадів припадає на червень–липнь (зливові грозові дощі) і листопад (затяжні осінні). Найсухіший місяць — квітень, коли випадає 40–50 мм.

Чи бувають тумани в Надвірній?

Так, тумани в Надвірній — буденність, особливо в долині Бистриці та в районі Підзамче. На рік припадає 60–80 туманних днів, найбільше у жовтні–листопаді.

Який прогноз погоди в Надвірній на 10 днів?

Орієнтовний прогноз на 10 діб дають УкрГМЦ, Yr.no, Windy. Точність для гірського передгір’я — близько 70%, тому для відповідальних планів краще дочекатися прогнозу на 3–5 діб.

Чи впливає погода на рух транспорту через Надвірну?

Так, узимку та в туман траса Н-09 у районі міста періодично ускладнена. У січні–лютому можливе обмеження руху вантажівок через перевали, про це повідомляє Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області.

Коли краще їхати в Надвірну на відпочинок?

Оптимальний час — кінець травня, червень та вересень. У цей період комфортна температура, мало туманів, достатньо сонячних днів для прогулянок містом і радіальних маршрутів у гори.

Де знайти найточніший прогноз саме для Надвірної?

Для довгострокового планування — УкрГМЦ, для короткострокового (1–3 дні) і радара опадів — Windy.com та Ventusky. Для гірських маршрутів додатково дивіться прогноз для метеостанції Пожижевська.

Підсумок

Погода в Надвірній — це класичне передгір’я Карпат: м’яка зима, помірно тепле літо, багато опадів, часті тумани і різкий перепад температур між ранком та вечором. Для тих, хто живе в місті чи планує сюди приїхати, головне — не покладатися лише на один додаток, а дивитися на комбінацію джерел: офіційний прогноз УкрГМЦ, радар Windy або Ventusky, архів кліматичних норм. Зважайте на висоту точки (центр чи околиця), напрямок вітру та точку роси — і прогноз стане реальним інструментом, а не просто цифрою на екрані.


Читайте також:

Categories:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *